Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Zaujímavosti národov

 

Etiketa,zvyky a zaujímavosti z iných národov

Dohodli ste sa s vašim talianskym kamarátom na stretnutí a po hodine stále neprichádza? Avšak prišla vaša známa z Afganistanu, no už pár minút vás stále zdraví a vy neviete čo robiť? Mali by ste si zohnať sprievodcu etiketou a zvykmi národov!

Verte či nie, od pádu babylonskej veže sa nezmenili len jazyky národov, ale aj ich zvyky. S nárastom objavovania iných krajín Európy začali vznikať aj prvé knižky o etikete v cudzích krajinách. Briti si najprv o tom mysleli svoje a brali to len ako vtip. Boli toho názoru, že kto rozumie angličtine, tak má aj rovnaké zvyky ako oni. Keď sa však stretli so svojimi cudzokrajnými obchodnými partnermi, spoznali aj iné kultúry a všimli si podstatnú rozdielnosť medzi jednotlivými národmi. 

                                           image   

 

Všetko sa to začína už pri pozdrave. U nás je bežné, že si pri stretnutí si podávame ruky. V Afganistane by ste zas mali aspoň 5 minút vravieť „ahoj“. V Malej Ázii tiež môžete podávať ruku, nikdy to však neskúšajte s ľavou rukou. Islamské krajiny totiž pokladajú ľavú ruku za nečistú a nesmie sa ňou ani jesť, piť a fajčiť, preto to radšej ani neskúšajte.
V Thajsku sa ľudia pri pozdrave uklonia, sklopia zrak a vzopnú ruky. Najprísnejšie pravidlá nielen ohľadom vítania majú Japonci. Tiež sa musíte pri pozdraveukloniť, ale do úvahy sa berie aj uhol sklonu. Ak skloníte len hlavu, je to neslušné. Ak sa zohnete až do pravého uhla, tak prejavujete veľký rešpekt voči druhej osobe.

Nuž a nakoniec ešte pár zaujímavostí z rôznych krajín:
- v Amerike pri jedení hamburgeru ho držte oboma rukami, snažte sa ho čo najrýchlejšie zjesť a hlavne pri tom nerozprávajte, čas sú predsa peniaze.
- v Rusku si pri prípitku štrngnite pohárom s každým, lebo inak si o vás budú myslieť, že nie ste priateľský.
- v Pakistane radšej nežmurkajte, je to považované za osobný útok.
- pri vstupe do gréckeho kostola musíte mať zahalené plecia aj kolená. Platí to aj pre ženy aj pre mužov.
- Japonci veria na určité povery. Napríklad by ste si nemali strihať nechty v noci, lebo sa môže stať to, že nebudete s rodičmi, keď zomrú.

Ak niekedy budete obchodovať so zahraničným partnerom alebo dostanete pozvánku na návštevu k niekomu v cudzine, prezrite si radšej sprievodcu zvykmi a etiketou danej krajiny. Ľahšie zapadnete a vyhnete sa tak nepríjemnostiam a trápnym situáciám.

TOPlist